Üleskutse: Naised vikipeedias nähtavaks!

 

Tegelen viimasel ajal järjest instensiivsemalt naisajaloo uurimisega, külastan raamatukogusid Tallinnas, Tartus ja Stockholmis, intervjueerin inimesi ja otsin võtmetekste. Uurimistöö käigus avastasin end ühena esimeste seas eesti naiste arhiivimaterjale avamas. Rääkimata sellest, et tänaseni seisan silmitsi haigutava tühjusega nii eestikeelsete ülevaateteoste, teadusartiklite kui ka veebimaterjali osas.

Ma ei soovi sellise olukorraga leppida. Eesti naisajalugu väärib senisest enam tähelepanu! Meil on imelisi ja huvitavaid naisi kellest peaksime kordades rohkem teadma.  Aeg-ajalt olen blogis Kirjed ja värskes digiajakirjas naised.net oma arheoloogiliste “väljakaevamiste” käigus tehtud leidude kohta üht-teist kirja pannud. Minu eesmärgiks on tuua naisajaloouurimus tolmusest tagatoast päikesevalgusesse ja äratada teisteski teema vastu huvi. Tänaseks tean, et meil on teadlasi-eksperte, kes kabinettide ja arhiivide sügavustes pisi-tasa töötavad ja mõningaid artikleid naisajaloost on läbi aastate avaldatud. Kuid see on vaid pisike piisk meres!

Oluliseks allikaks, kust tänapäeval esmaseid teadmisi ammutatakse on vikipeedia. Naistest ja naisajaloost kirjutatud vikipeedia sissekanded on sageli väga pealiskaudsed või puuduvad sootuks. Teen ettepaneku ühiselt seda tühimikku täitma asuda, et teha naised ja naisuurijate aastate pikkuse vaimutöö vili kõikidele vabalt kättesaadavaks.

Teeme naised vikipeedias nähtavaks!

Lugupidamisega,

Evelin Tamm
http://evelintamm.blogspot.com

Advertisements

2 thoughts on “Üleskutse: Naised vikipeedias nähtavaks!

  1. Meile Wikimedia Eestis teeks säherdune asi ainult rõõmu. Kas me võiks millalgi maha istuda ja nõu pidada, kuidas seda teha? Oleme ise ka natuke yritanud inimesi neil teemadel kaasa tõmmata, aga ega nad väga kergelt ei tule, see eeldab ikkagi läbimõeldud plaani ja sihikindlat tööd. Oleks jube tore, kui keegi tahaks sellist suunda vedada, me toetaks nii, kuis vähegi oskame.

    1. Tänan kommentaari eest, Raul. Proovisin ka ise vikisse kirjutada, aga see tundub algajale üsna ambitsioonikas ettevõtmine. Usun, et just seetõttu ei hakka inimesed niisama lihtsalt sinna lisa kirjutama. Samas, kui juhtida teadlaskonna tähelepanu, siis ehk on võimalik saada asjatundlikku täiendust just teatud valdkondade kaupa. Saatsin üleskutse inimestele, kellel on vajalikud allikad ja teadmine olemas. Loodan, et mõni nendest peab vikipeedia andmete täiendamist edaspidi oma uurimistöid tehes silmas. Kokkusaamise asjus saadan kirja.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s